Jdi na obsah Jdi na menu

CO SE U NÁS DĚLO OD ZÁŘÍ 2018

12. 10. 2018

ČERVEN U KOŤÁTEK

Nejprve jsme se začali seznamovat s naším městem, zejména s okolím, které je dětem známe. Ukazovali jsem si, kde, kdo bydlí, kam chodí nakupovat nebo si hrát. Jak se pohybovat městem bezpečně nebo jak se zachovat, když se ztratíme. Téma jsme si zpestřili návštěvou akce Den bez úrazu, která proběhla na novojičínském náměstí. Děti jezdily pod dohledem městských policistů na koloběžkách, seznámily s bezpečností u vody, vyzkoušely si nový sport - disk golf. Poté jsme se vydali na mlsné cestování po okolí. Naší první zastávkou byla výrobna Marlenka ve Frýdku – Místku, kde jsme se seznámili s historií dezertu, ochutnali jsme jednotlivé výrobky a prošli se výrobnou a viděli, jak se všechny ty sladké dobroty vyrábějí. Naše cesta pokračovala na Štramberk, kde jsme vyšplhali na štramberskou Trúbu a navštívili Mini Zoo s exotickými zvířaty.

Třetí týden byla zahájena na naší školce rekonstrukce. Protože bylo potřeba zabalit a nachystat spoustu věcí, využili jsme pěkné počasí a chodili s dětmi na dlouhé procházky. Tématem bylo Léto v přírodě, takže jsme především pozorovali hmyz, rostliny, stromy, ale i volně žijící zvířátka. S dětmi jsme zažili i pravou letní bouřku, která byla pro nás takovým malým dobrodružstvím. Na konci měsíce jsme byli všichni spojeni ve třídě Motýlci. Abychom zajistili, co nejhladší průběh provozu byly naplánovaný pro děti exkurze a výlety. Pondělí jsme zahájili u novojičínských hasičů, pak jsme si šli hrát na hřiště v Loučce, kde jsme testovali naši obratnost. Navštívili jsme služebnu městské policie. A závěr roku patřil již tradiční akci vítání léta a zpívání na náměstí.

img_20190624_091922-1-.jpg

Koťátka u hasičů- foto zde

img_20190612_120638-1-.jpg

Koťátka na Štramberku - foto zde

img_20190626_094817-1-.jpg

Koťátka u Městské policie - foto zde 

PŘEDŠKOLÁCI NA DOPRAVNÍM HŘIŠTI

img_20190618_103623-1-.jpg

foto zde

ČERVEN U MOTÝLKŮ

V tomto měsíci byly ukončeny ,,Veselé sportovky“ a tímto bychom chtěli poděkovat panu Filipu Oherovi za vstřícný a profesionální přístup k dětem.

V měsíci červnu jsme pokračovali v tématu ,,Voda“. Děti si vyzkoušely různorodé činnosti jak pohybové tak i výtvarné, navštívili jsme s dětmi Akva – trop. Děkujeme, za umožněnou exkurzi panu Dr. Doleželovi DrSc. Na toto téma jsme navázali tématem ,,Živly“. Přínosem pro děti bylo ovlivnění vztahu k přírodě, odpovědnost za jednání vůči prostředí, ohleduplnost a spolupráce v mezilidských vztazích.

V tomto týdnu jsme s dětmi absolvovali celodenní výlet do Marlenky, kde se děti seznámily s provozem a také ochutnaly dobrůtky z této výrobny. Pokračovali jsme návštěvou Štramberka, exkurzi v Mimi – Zoo, a výstupem na Trůbu. Vyzkoušeli jsme s dětmi nové techniky využití barevných skvrn, trhání a mačkání papíru, kirigami, malba rukou na základě vlastních pocitů, a také ubrouskovou techniku k výrobě klobouku na slavnosti města.

Další týden byl věnován tématu ,,Když voláme o pomoc,, - Integrovaný záchranný systém. Navštívili jsme s předškolními dětmi dopravní hřiště, Městskou policii a Hasičský záchranný sbor v Nové Jičíně.

Poslední téma měsíce bylo ,,Těšíme se na prázdniny“ které bylo zaměřeno na poznávání a putování po okolí Nového Jičína.

 

img_20190605_093705-1-.jpg

foto zde

20190625_102932-1-.jpg

Motýlci- výlet na Skalky - foto zde

mm.jpg

Motýlci -výlet na Štramberk- foto zde

20190624_093518-1-.jpg

Motýlci u hasičů - foto zde

img_20190620_101217-1-.jpg

Motýlci u městské policie

DEN RODINY S PASOVÁNÍM

 

dsc01038-1-.jpg

foto zde

 

KVĚTEN U MOTÝLKŮ

Měsíc květen jsme u Motýlků zahájili s pavouky. Navázali jsme tak na pálení čarodějnic a překonali díky němu strach k těmto tvorečkům. Začátek května pro nás znamenal také odstartování velmi oblíbené akce „Veselé sportovky“ a příprav na Svátek maminek. Maminkám jsme připravili srdíčkové přáníčko a překvapení ve formě psaníčka, ve kterém se o sobě dočetly spoustu zajímavého a velmi se pobavily. S hasiči jsme na začátku května na náměstí oslavili jejich velké výročí. Dále jsme se květnu věnovali pravidlům na silnici a dopravním prostředkům. Z důvodu špatného počasí jsme si své znalosti a dovednosti nemohli ověřit na dopravním hřišti. Tato akce je přesunuta na 18.6. V rámci tématu jsme se vydali na místní vlakové nádraží, abychom se podívali na odjezd vláčku, vyzkoušeli jsme si nákup jízdenky a prohlédli si novojičínské nádraží. Měsíc květen zakončujeme velkým tématem o vodě, kterým budeme pokračovat i v červnu. Úplně poslední akcí tohoto měsíce byl „Den rodiny“ během kterého jsme naše šikovné předškoláky pasovali na „školáky“. Školákům držíme palečky a přejeme jim, aby se jim ve škole moc líbilo.

 

img_20190530_104249-1-.jpg

foto zde

 

img_20190510_095643_resized_20190526_081302181-1-.jpg

foto zde

 

VÝROČÍ HASIČSKÝCH ZÁCHRANNÝCH SBORŮ KOŤÁTKA

 

w.jpg

foto zde

 

VESELÉ SPORTOVKY

img_20190506_095257-1-.jpg

foto zde

 

AKTIVITY DUBNOVÉ U MOTÝLKŮ

Měsíc duben byl zahájen tématem o domácích zvířátkách. Povídali jsme si s dětmi, proč jsou pro nás zvířátka důležitá, jaký nám přinášejí užitek a radost, jaké mají mláďátka. Sledovali jsme různá videa, jak to chodí na farmě, statku i na dvoře. Děti si vyzkoušelY různé pohybové a sluchové hry, kresbu i modelování zvířátek ze slaného těsta. Ve středu jsme společně navštívili záchrannou stanici v Bartošovicích, kde se starají o nemocné a poraněné ptactvo. V dalším týdnu jsme navázali tématem broučci. Při vycházce jsme zaměřovali svou pozornost na život broučků kolem nás. V tomto týdnu jsme s předškolními dětmi navštívili městkou knihovnu, kde nám paní knihovnice připravila velmi zajímavý a hezký program. Třetí týden byl oslavou jara – Velikonoční svátek. Děti si vysely osení, zdobily velikonoční vajíčka. Povídali jsme si o významu Velikonoc, jaké máme tradice a zvyky. V tomto týdnu jsme s dětmi shlédli divadelní přestavení na náměstí. Divadlo En-ten-týky se představilo s pohádkou O Budulínkovi.  Poslední týden byl zaměřen na tradice pálení čarodějnic. Toto téma bylo zaměřeno na pochopení dobra a zla.

 

l.jpg

foto zde

 

DUBNOVÉ AKTIVITY U KOŤÁTEK

První dubnový týden byl důležitý zejména pro předškoláky, kteří šli k zápisu do 1. tříd. Ve školce si děti opakovaly vše, co má správný předškolák znát před vstupem do ZŠ. Celý týden jsme si zpříjemnili výletem do Záchranné stanice v Bartošovicích. V cestování jsme pokračovali i další týden, i když jen prstem po mapě, hráli jsem si na dopravní prostředky, sledovali jsme, co kolem nás jezdí. K hrám jsem využívali dětmi oblíbený padák. Pak už nás čekala příprava na Velikonoce. Děti barvily vajíčka, vystřihovaly zajíčky a ptáčky nebo si zasely jarní osení do květináčků. Předvelikonoční přípravy jsme si zpříjemnili divadelním představením na náměstí. Poslední dubnový týden jsme navštívili Muzeum Novojičínska, které pro děti připravilo ke Dni Země program s názvem „Ferda Mravenec a jeho přátelé“, ve kterém se děti seznámily s různými druhy hmyzu, přirovnávaly kreslené postavičky ke skutečným broukům, pozorovaly hmyz lupou a stavěly hmyzí domeček. Ferda nás pak provázel po zbytek týdne, kdy jsme si o něm četli, dívali jsem se na jeho pohádky a hmyz hledali a pozorovali i na naší zahradě. Závěr týdne patřil oslavě Dne Země na náměstí, kdy měly děti možnost se projet na oslíkovi, podívat se na ovečky, vyrobit si ovečku z plsti nebo sledovat popeláře při práci a spousty jiných zajímavých aktivit.

 

img_20190425_091313.jpg

foto zde

NÁVŠTĚVA ZÁCHRANNÉ STANICE V BARTOŠOVICÍCH- KOŤÁTKA

 

v.jpg

foto zde

NÁVŠTĚVA ZÁCHRANNÉ STANICE V BARTOŠOVICÍCH -MOTÝLCI

 

zz.jpg

foto zde

DIVADLO NA NÁMĚSTÍ - MOTÝLCI

 

img_20190418_093311_resized_20190418_024421906.jpg

foto zde

 

PŘEDŠKOLÁCI NA NÁVŠTĚVĚ V KNIHOVNĚ

img_20190412_093040_resized_20190418_024738277.jpg

foto zde

 

VOLÁNÍ JARA U KOŤÁTEK

Měsíc březen jsme zahájili tématem o koloběhu vody v přírodě. Především jsme sledovali tání sněhu, sázeli jsme brambory a česnek a ukazovali si, jak je voda důležitá pro růst rostlin a vlastně celkově potřebná pro život. Navázali jsme tématem o sluníčku, které jsme přivolávali především písničkami a tancem. Děti si ho vyráběly z různých materiálů a hraček. Pokračovali jsem i v pokusu s rostlinami, kdy jsme sledovali, jak dopadne kytka bez sluníčka. Počasí nám přálo a tak jsme mohli v dalších dnech zaměřit svou pozornost na první jarní rostliny a přílet ptáčku z teplých krajin. Nezapomněli jsme ani na to, že březen je měsíc knihy a s dětmi jsme si ukazovali a prohlíželi knížky z domova, hráli si s písmenky a číslicemi nebo si povídali naše oblíbené pohádky.

 

dsc00.jpg

foto zde

 

ÚNOROVÉ AKTIVITY U KOŤÁTEK

Tentokrát děti tvořily na téma Zapomenutá řemesla, sázely brambory a česnek, postupně samostatně stolují, oslavili jsme svátek kamaráda.

ddd.jpg

foto zde

MAŠKARNÍ KARNEVAL

Dne 7.2. 2019 v odpoledních hodinách jsme  ve spolupráci s rodiči výboru KR uspořádali Maškarní karneval v prostorách restaurace Máj Nový Jičín. Programem nás provázel klaun Pepíno Prcek, tombolu připravily maminky z výboru KR a také prostory vyzdobily. Moc všem děkujeme za zdařilou akci J

Pedagogové a děti ze třídy Koťátek a Motýlků

dsc00486-1-.jpg

foto zde

 

NÁVŠTĚVA Z MĚSTA

dsc00428-1-.jpg

foto zde

 

KRMENÍ ZVÍŘÁTEK

dsc00422-1-.jpg

foto zde

 

LEDEN U KOŤÁTEK

dsc00444-1-.jpg

foto zde

 

VÁNOČNÍ ČINNOST U KOŤÁTEK

 

Období před Vánoci děti tvořily s tímto tématem, těšení na Ježíška bylo obrovské, plně se zapojovaly do zvyků, tradic, výzdoby třídy.

 

dsc00353nn.jpg

foto zde

 

NÁVŠTĚVA  NAŠICH DĚTÍ V MŠ A ZŠ V POLSKU 

 

img_20181214_104012-4-.jpg

foto zde

 

VÁNOČNÍ BESÍDKA U KOŤÁTEK TROCHU JINAK

Dne 12.12.2018 jsme se u Koťátek sešli s rodiči a hosty na vánočním večírku, rodiče vyslechli básně a písně v interpretaci svých dětí, poté si vyzkoušeli činnosti v centrech aktivit jako děti každý běžný den, vyrobili si společný dárek nebo jen tak poseděli u kávy a punče. Děkujeme všem za jejich přízeň, za cukroví a jiné pohoštění, které nám přinesli, za to, že s námi vydrželi pobýt do 19,15h a dobře se bavili. Všem přejeme krásné a pohodové Vánoce a do nového roku hodně štěstí, zdraví a spokojenosti.

                                                                 Zaměstnanci a děti ze třídy Koťátek

 

dsc00267aaa.jpg

foto zde

 

VÁNOČNÍ BESÍDKA U MOTÝLKŮ

V krásné předvánoční době se uskutečnila dne 11.12.2018 Vánoční besídka u Motýlků. Děti přednesly krátké pásmo písní a básní s vánoční tématikou. Ve vánoční dílně jsme si vytvořili papírového andílka.

 

dsc00243bb-1-.jpg

foto zde

 

KDYŽ KAMARÁD STŮNĚ

V týdnu od 26.11. do 30.11.2018 jsme probírali téma blízké dětem – Když kamarád stůně. Děti vyráběly dárek pro nemocného kamaráda, hrály si Na lékaře, malovaly k tématu. V herně byla nemocnice apod. Všem se nám tyto aktivity moc líbily.

 

dsc00206-1-.jpg

foto zde

Listopad – tvoření dětí u Koťátek

Týdenní téma – USPÁVÁNÍ ZVÍŘÁTEK

Děti vyráběly les a zvířátka – kolektivní práce, téma bylo pro děti velmi zajímavé, donášely si z domova plyšové hračky a obrázky lesních zvířátek, vzpomněly na toulavého medvědy po Valašsku.

Vyžádaly si také pokus SOPKU J

dsc00185-1-.jpg

foto zde

CENTRA AKTIVIT

V říjnu jsme vyzkoušeli novou metodu vedení hlavní činnosti, a to centra aktivit. Na každý den je připraveno několik center s různým zaměřením (výtvarná činnost, modelování, stavby z konstruktivních stavebnic, úkoly zaměřené na počítání, poznávání tvarů nebo barev). Děti si následně z nabídnutých center vyberou to, co zrovna ten den chtějí dělat.

 

img_20181029_093341-cc-.jpg

 

foto zde

 

 

DÝŃOVÁNÍ A VÝROBA SKŘÍTKA PODZIMNÍČKA

Na konci října proběhl projektový týden Dýňobraní. Rodiče s dětmi vyrobili spoustu krásných dekorací a ozdob, které jsme celý týden měli vystavené před mateřskou školou. Ve školce jsme společně s dětmi vytvořili našeho maskota týdne skřítka Podzimníčka. Na skřítka jsme použili přírodní materiály, které si děti v rámci procházky sami nasbíraly – výroba skřítka děti moc bavila a určitě podobnou aktivitu zařadíme i v budoucnu.

 

img_20181031_111659-1-aa.jpg

 

foto zde

 

HALLOWEEN A LAMPIONOVÝ PRŮVOD

Dne 1. 11. proběhla v naší školce Halloweenská diskotéka a následně lampiónový průvod. Děti i personál MŠ byli celý den v kostýmech, maminky napekly a koupily spoustu dobrůtek a celé dopoledne jsme protancovali. Děti si diskotéku moc užily. Ve večerních hodinách za účasti dětí a jejich rodičů proběhl lampiónový průvod. Jsme moc rádi za velkou účast rodičů s dětmi.

 

img_20181101_091728-bbbb-.jpg

foto zde

 

DÝŇOVÁNÍ U KOŤÁTEK

            Přelom října a listopadu již tradičně ovládly v naší třídě strašidla a dýně. Děti nám přinesly nádherné výrobky z dýní a přírodnin, které vyrobily s rodiči. Mezi nimi se objevil i maskot dýňobraní "Skřítek Podzimníček". Všem rodičům a dětem děkujeme.

 

dsc00104-1-.jpg

foto zde

 

ŘÍJEN U KOŤÁTEK

Počasí nám v říjnu přálo k vycházkám po okolí a sbírání různých plodů podzimu – listů všech barev a tvarů, šípků, kaštanů a žaludů, ze kterých děti ve školce tvořily a používaly je na hraní. Obrovský úspěch mělo sbírání a louskání vlašských ořechů na zahradě MŠ. Děti se učily pracovat s kladívkem, třídit oříšky a samozřejmě i ochutnávaly.

Chladné dny nám připomenuly, že je potřeba se pomalu připravovat na zimu a myslet nejen na sebe, ale i na zvířátka. Povídali jsem si o ptáčcích, kteří odlétají do teplých krajin, ale i o těch, kteří tu zůstávají. Vyráběli jsme si čápy a vlaštovky a letěli jsme s nimi do Afriky. Velkou změnou pro děti byly úkoly ve skupinkách, kdy si děti zvolily činnost, které se budou věnovat.

img_20181009_075758-1-.jpg

foto zde

 

DRAKIÁDA

Dne 4.10.2018 se děti společně s rodiči a zaměstnanci MŠ Jubilejní zúčastnili Drakiády na louce za ZŠ Dlouhá. Protože nám počasí přálo a foukal příznivý vítr, účast byla hojná a děti se se svými draky vydováděly. Děti spolu se zaměstnanci MŠ upekly jablečné štrůdly, které všem moc chutnaly. Na závěr dostal každý dětský účastník sladkou odměnu.

dsc00056---uvodni-foto.jpg

foto zde